Prema anketi provedenoj među više od 250 iznajmljivača, njih 30 posto u Istri i Kvarneru povećalo je cijene u odnosu na prošlu godinu. U Dalmaciji je to učinilo 36 posto, a na sjeveru zemlje čak 40 posto iznajmljivača
Godinama građena reputacija Hrvatske kao atraktivne turističke destinacije sada je na kušnji zbog sve većih cijena. Kako kažu turistički djelatnici, visoki troškovi odmora posljedica su sveukupnog poskupljenja života u zemlji, piše Net.hr.
Ponuda smještaja varira kao i cijene – od lokacije, razine komfora pa sve do dubine gostova džepa. U Splitu se apartmani mogu naći već od 100 eura po noćenju, no za luksuzan smještaj s pogledom na more cijena prelazi i 800 eura po noći.
Povećali cijene
Prema anketi provedenoj među više od 250 iznajmljivača, njih 30 posto u Istri i Kvarneru povećalo je cijene u odnosu na prošlu godinu. U Dalmaciji je to učinilo 36 posto, a na sjeveru zemlje čak 40 posto iznajmljivača.
“Nije skup turizam u Hrvatskoj, skupa je Hrvatska država. Cijena koja se formira, ona se formira sa svim troškovima i porezima koji su u nju uključeni. Hrvatska država tu je među najskupljima u Europi,” izjavila je Hana Matić, dopredsjednica udruge Spasimo male obiteljske iznajmljivače.
Cijene hotelskog smještaja dodatno nadmašuju one privatnih apartmana. Noćenje za obitelj s troje članova u hotelu s četiri zvjezdice stoji između 320 i 600 eura.
A troškovi se ne zadržavaju samo na smještaju – cijene hrane također su znatno porasle. Od ljeta 2022. obična pizza poskupjela je s 9 na 16 eura, što je rast od gotovo 80 posto. Lignje s roštilja danas su skuplje za 70 posto, rižoto s kozicama za 75 posto, a cijena orade u nekim restoranima doseže i 25 eura.
Trpe lokalci
“Da nam dolazi Elon Musk onda bi to bila vrlo niska cijena, a možda bi se i on žalio. Sigurno da to nije normalno, posebno što su teška vremena, a u takvim vremenima čak i na Zapadu misle da mi u turizmu trebali imati neke normalnije cijene,” izjavio je Boris Podobnik, predsjednik udruge Glas poduzetnika.
Porast cijena najteže pogađa one koji ne sudjeluju u turizmu.
“Problem je što se ne bave svi turizmom. Lokalno stanovništvo koje se ne bavi turizmom, oni koji nemaju jedinice za iznajmljivanje oni jako trpe i pate zbog rasta cijena. Zbog toga što su ti ljudi, neću reći osuđeni, nego kupuju na istim mjestima gdje kupuju i gosti koji dolaze u Hrvatsku,” rekao je Emil Pavić, prodajni savjetnik.
Domaći gosti donekle su ublažili lošije brojke u svibnju. No, u odnosu na isti mjesec lani, zabilježen je pad stranih dolazaka od 9 posto, dok je broj noćenja manji za 17 posto. Najveći pad bilježe gosti iz Njemačke.
Unatoč tome, iz sektora poručuju – razloga za zabrinutost nema.
Kraći boravak
“Prošle godine smo imali Uskrs u trećem mjesecu, ove godine u četvrtom. Zbog toga smo imali povećan broj gostiju koji su došli u travnju, pogotovo Nijemaca. U petom mjesecu ove godine, za razliku od petog mjeseca prošle godine nisu bili školski praznici u Njemačkoj, nego su ove godine u lipnju, tako da vjerujem da će nam lipanj biti rekordan, pogotovo po dolasku Nijemaca,” pojasnila je Hana Matić.
Skupoća sve više utječe na dužinu boravka – putovanja postaju kraća, što se očituje u većem padu broja noćenja nego samih dolazaka. I premijer je već ranije upozoravao na potrebu zadržavanja prihvatljivih cijena.
“Ja vjerujem da će svi oni koji su uključeni, a to je naš cijeli turistički sektor biti itekako mudar i pametan u formiranju cijena, jer na taj način privlače goste. Znate, imaju i drugi more, imaju i drugi plaže, imaju i drugi otoke, i obalu, i ponudu, i kulturu, i baštinu, prema tome nismo jedini,” rekao je Andrej Plenković.
Manji broj turista ne mora nužno značiti manju zaradu – ako potroše više i odu zadovoljni. Lani su strani turisti u Hrvatskoj ostavili gotovo 15 milijardi eura, najviše u povijesti. Koliko će ova sezona donijeti, znat ćemo na njezinu kraju.